W ramach kolejnego Narodowego Czytania, które w tym roku odbyło się 8 września, lekturą zaproponowaną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Nie mogło nas zabraknąć wśród czytelników! Korzystając z pięknej aury, nauczyciele przybliżyli uczniom legendę o Janie i Cecylii Bohatyrowiczach, osadzoną w pięknych nadniemeńskich puszczach.
Choć tekst wydawał się trudny, powyższy fragment zainteresował naszych uczniów. Z uwagą przysłuchiwali się dziejom pary, której zaścianek Bohatyrowicze istniał w czasach współczesnych Orzeszkowej.
Należy wspomnieć, że „Nad Niemnem” to społeczno-obyczajowa powieść z 1888 r., na której kartach czytamy nie tylko o relacjach między młodszym i starszym pokoleniem, między dwiema warstwami – szlachtą zagrodową i mieszkańcami wsi. Dotyka również tematu powstania styczniowego, budzi wyobraźnię czytelnika bogatymi opisami monumentalnej przyrody.
Krytyka literacka uznała powieść Orzeszkowej za epopeję narodową. Sama autorka starała się oddać realizm, wzorując język powieści na autentycznej mowie mieszkańców zaścianków.
Mam nadzieję, że grono nauczycielskie sprostało trudnej wymowie, a dzieci młodzież wyniosą z czytanego fragmentu wartości takie jak: ciężka praca, odwaga i wytrwałość.
Do „zaczytania” za rok!
Anna Nowacka