Rok 2011/2012

 • „Nasz Mikołajek” i wybuch w gimnazjum

  • 8 marca 2018

  17 listopada uczniowie klas: 3, 4, 5 i 6 pod opieką nauczycieli wybrali się na wycieczkę do Brzegu.
  W Brzeskim Centrum Kultury obejrzeliśmy przedstawienie teatralne pt. „Nasz Mikołajek, czyli rzecz o dobrym wychowaniu”. Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia zaprezentowali widzom najciekawsze fragmenty książki duetu Sempe i Gościnny, czyli przygody Mikołajka i jego równie interesujących przyjaciół. Kiedy 50 lat temu René Goscinny i Jean-Jacques Sempé stworzyli postać tego rozbrykanego chłopca, nikt nie traktował ich opowiadań jako przyszłej klasyki. Dzisiaj Mikołajek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów dziecięcego świata. Cała seria książek cieszy się niesłabnącym uwielbieniem wśród czytelników. Mikołajek to chłopiec, który ma wielu przyjaciół oraz mnóstwo energii do zabawy. I jak to zwykle bywa ze świetnymi pomysłami małych chłopców, dorośli nie wiadomo dlaczego uważają je za zupełnie nieodpowiednie. Dlatego zarówno przyjaciele Mikołajka, jak i on sam, wciąż pakują się w kłopoty, choć bardzo się starają być grzeczni.
  Kontakt dzieci z żywym słowem, aktorami i namiastką teatru ze scenografią, rekwizytami, muzyką i światłem to doskonały sposób, aby rozwijać ich wrażliwość i przygotować do odbioru dzieł teatralnych w przyszłości.
  Po spektaklu na zaproszenie Dyrekcji Publicznego Gimnazjum nr 3 im. Orląt Lwowskich w Brzegu odwiedziliśmy multieksploratorium, z którego korzystają gimnazjaliści, aby uczyć się chemii, biologii i techniki. Znaleźliśmy się w nowoczesnej pracowni wyposażonej w dygestorium, tablicę interaktywną oraz laptopy. Przywitała nas Pani Wicedyrektor Jolanta Kopij i zaprosiła na lekcje chemii i matematyki. Uczniowie pod opieką Pani od chemii zaprezentowali nam doświadczenia w dygestorium – przeszklonej komorze z wyciągiem i okapem. W wyniku doświadczeń mogliśmy się przekonać o tym, że niektóre metale są palne, a inne rozpuszczają się w wodzie. Podczas kolejnego doświadczenia pękła kolba i zapalił się blat w dygestorium, a my przekonaliśmy się, że chemia jest ciekawa ale może być także niebezpieczna.
  Uczniowie gimnazjum opowiedzieli nam również o chemii i matematyce w naszym życiu. Oprócz tego rozwiązywaliśmy zadania matematyczne i poszło nam zupełnie nieźle.

  Tekst: /J.S./