Rok 2022/2023

 • Projektanci mody… literackiej

  • 10 listopada 2022

  Uwieńczeniem Października Miesiąca Bibliotek Szkolnych w szkole w Przylesiu jest Dzień Kreacji Literackich, który w tym roku miał swoją II edycję, zaraz na początku listopada.

  Uczniowie w pomysłowości na postać z ulubionej książki, lektury, wiersza, nie mieli sobie równych. Po raz kolejny zadziwili szanowne jury, w którego skład weszły takie znakomitości, jak: Pocahontas (dyrektor Marzena Kamińska), Stefek Burczymucha (Ewa Wolan), czy niezależny członek jury, prosto z oddziałów przedszkolnych (Joanna Straub).

  W tym roku, w czasie pokazu odwiedziło nas wielu starych, książkowych znajomych, inni pierwszy raz zaglądnęli do nas z książek, by zaszczycić nas swoją obecnością. Tylko u nas, obok babci Czerwonego Kapturka, pojawił się złowrogi wilk, który nie pożarł tym razem nikogo. No, może oprócz jabłka złej wiedźmy z bajki o królewnie Śnieżce. Zawitało do nas kilku drewnianych chłopców o imieniu Pinokio, dwie szalone, nie tylko z fryzury Pippi Pończoszanki. Spotkaliśmy nawet kilka minionków, choć książki o nich powstały stosunkowo niedawno. Na pirackim statku Odrą, do brzegów Przylesia zacumowali piraci. Zagościł u nas dementor, w ramach wymiany międzyszkolnej, na szczęście nie wysysał dobrych myśli, wręcz przeciwnie zarażał dobrą energią! Odważnie wkroczyli bohaterowie przez duże B, z „Kamieni na szaniec”, wesoło wbiegła Ania z Zielonego Wzgórza, z rozbawieniem przywitano Ciotkę Jagę i Łamignata z kultowego komiksu „Kajko i Kokosz”.

  Spośród tygrysków ze Stumilowego Lasu, bohaterów baśni Hansa Christiana Andersena, postaci z wierszy, tych zapamiętanych jeszcze ze wczesnego dzieciństwa, jury musiało wybrać trzy pierwsze miejsca w kategoriach klas 1-3 i 4-8. Nie było to łatwe zadanie.

  W oczekiwaniu na wyniki, mieliśmy okazję posłuchać krótkiej historii o powstaniu książki, jej budowie, przygotowana została wystawa lapbooków, opracowanych na podstawie lektur szkolnych, przygotowanych przez uczniów naszej szkoły.

  Pani dyrektor Marzena Kamińska podkreślała, że wszyscy byliśmy wygranymi, choć miejsc na podium było nieco mniej.

  W tak nietypowych spotkaniach z książką, jej bohaterami, chodzi zawsze o to, by zaszczepić w młodych ludziach sympatię do słowa pisanego, zachęcić, by sięgnąć po książkę, bo przecież „kto czyta, żyje podwójnie”

  Laureaci II Dnia Kreacji Literackich:

  Kategoria klasy 1-3

  1. Tymon Wolicki (Pinokio)
  2. Lena Dubińska (wiedźma z Królewny Śnieżki)
  3. Dawid Wowczyński (Minionek)

  Kategoria klasy 4-8

  1. Adam Pieczarka (Murzynek Bambo)
  2. Alan Dąbrowski (kapitan Jack)
  3. Anastasiia Klysh (piratka z Królowej Śniegu)

  Tekst Anna Nowacka
  Fot. Agnieszka Mańka Nowak, Marzena Kamińska