Rok 2010/2011

 • Wycieczka w Bory Dolnośląskie

  • 1 marca 2018

  W dniach 7 i 8 kwietnia 2011 r. uczniowie klasy 4, 5 i 6 w ramach projektu „RÓWNAMY DO NAJLEPSZYCH” uczestniczyli w dwudniowej wycieczce w Bory Dolnośląskie.
  W wycieczce brały udział trzy szkoły: z Przylesia, Jankowic Wielkich oraz Michałowa. Z Przylesia wyjechaliśmy o godzinie 7:30. Jechaliśmy około czterech godzin. Na początku przeszliśmy ścieżką edukacyjną w Nadleśnictwie Żagań. Oglądaliśmy drzewa i wystawę zwierząt. Później zjedliśmy obiad. Po obiedzie zwiedziliśmy Pałac Książęcy w Żaganiu. Pałac powstał przed wojną. Ma pięknie ozdobione XIX wieczne sufity. Armia Radziecka po wojnie zajęła pałac. Po I wojnie światowej nie ucierpiał, jednak po II tak. Z balkonu widać cztery drzewa, które mają swoje imiona. W pałacu jest wiele sal i piwnica z diabłami. Teraz nie ma tam oryginalnych elementów, ponieważ zostały skradzione. W pałacu książęcym funkcjonuje obecnie Urząd Miasta i Sala Ślubów. Potem odwiedziliśmy Muzeum Martyrologii Jeńców Alianckich Stalg Luft III. Obejrzeliśmy ekspozycję rzeczy osobistych po jeńcach i mundury. Następnie widzieliśmy miejsce, gdzie trzymano jeńców . Wieczorem wróciliśmy na miejsce noclegu do Bogumiłowa. Zjedliśmy kolację i poszliśmy do swoich pokoi, aby wypocząć i wyspać się. A nocą była burza i nie było światła! Następnego dnia o godzinie 7.30 było śniadanie i o 8.00 wyjechaliśmy w dalszą drogę. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy . Pierwsza grupa odwiedziła Zakład Ceramiczny „WIZA”. Zobaczyliśmy, ile pracy trzeba poświęcić na zrobienie naczyń. Sami ozdabialiśmy figurki kotów. Potem pojechaliśmy do Bronowca na warsztaty kulinarne. Zrobiliśmy własny chleb, masło i ser. Na zakończenie warsztatów piekliśmy w ognisku kiełbaski. Następnie zwiedziliśmy piękny zamek w Kliczkowie.
  Wycieczka miała wiele elementów edukacyjnych oraz poznaliśmy rówieśników ze szkół z sąsiednich miejscowości. Wycieczka bardzo mi się podobała!

  Tekst: /Emilka Gielczowska /