Rok 2018/2019

 • BICIE REKORDU W JEDNOCZESNEJ RESUSCYTACJI KRĄŻENIOWO – ODDECHOWEJ

  • 22 października 2018

  We wtorek, 16 października podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w biciu rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Było to nasze pierwsze bicie rekordu, choć Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizuje tą akcję od 2013 roku.

  Najpierw spotkaliśmy się o godzinie 11.30 na krótkim spotkaniu, podczas którego zapoznaliśmy się z ideą akcji oraz przypomnieliśmy sobie podstawowe informacje związane z udzielaniem pierwszej pomocy i obejrzeliśmy film animowany, na którym Doktor Kręciołek uczy zasad postępowania w sytuacji wypadku, wzywania pomocy oraz postępowania z osobą poszkodowaną. Tuż przed godziną 12 pojawiliśmy się na hali sportowej, gdzie czekały na nas stanowiska ratownicze z fantomami, które nasza szkołą otrzymała od Fundacji w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”. Punktualnie o 12 przez kolejne 30 minut prowadziliśmy resuscytację pod czujnym okiem naszych nauczycieli. Pół godziny minęło w oka mgnieniu, a gromkie brawa dla wszystkich dzielnych ratowników oznajmiły koniec akcji. Teraz byliśmy jedynie ciekawi, czy udało się pobić rekord poprzednich lat.

  No właśnie, a jak to było w minionych latach?

  2013r. – w półgodzinnym ustanowieniu rekordu na terenie całego kraju wzięło udział aż 83 111 osób z 1132 instytucji
  2014r. – 67 396 osób
  2015r. – 92 049 osób
  2016r. – 66 745 osób
  2017r. – 85 010 uczestników.

  A teraz pora na rok 2018! W tym roku w akcji brało udział aż 105 902 rekordzistów w 1142 zgłoszonych instytucjach zlokalizowanych dosłownie w całej Polsce! REKORD ZOSTAŁ POBITY, a my dołożyliśmy do tego przysłowiową cegiełkę.

  Za rok na pewno dołączymy do akcji, bo przecież MY UCZNIOWIE PZSP W PRZYLESIU NIE BOIMY SIĘ RATOWAĆ! Znamy zasady udzielania pierwszej pomocy i doskonale potrafimy je stosować w praktyce.