Rok 2018/2019

 • Dokarmiamy ptaki

  • 8 marca 2019

  W grudniu przedszkolaki nauczyły się wierszyka:

  ,,Śnieg zasypał pola, lasy.
  Dokąd lecą głośne ptaki?
  Kto je karmi po zamieci?
  Kto?
  Wiadomo – dzieci!”

  Przedszkolaki sukcesywnie zdobywały wiedzę na temat ptaków przylatujących i odlatujących z Polski, i tych które są z nami cały rok ( np. wróble). Dowiedziały się, że zima to trudny czas dla ptaków, dlatego należy im pomagać. Umieściły zakupione karmniki za oknem i systematycznie dosypywały pokarm. W tym roku dzieci postanowiły szybciej przygotować się do zimowej pomocy ptakom. 26 lutego 2019 roku do przedszkola zawitał gość – tato Dominika – Stanisław Boryczko. Opowiedział dzieciom różne ciekawostki o ptakach. Następnie wspólnie z dziećmi przystąpił do wykonania karmników.
  Każdy z pięciu domków dla ptaków był inny. Wśród nich był karmnik tradycyjny oraz zupełnie nowe modele – nawet ze smakołykami ( jabłko, pomarańcza). Pan Stanisław wytłumaczył dzieciom w jaki sposób przygotował poszczególne elementy i jakimi narzędziami się posługiwał. Następnie odbyło się pośród dzieci losowanie domków dla ptaków.
  Przedszkolaki obiecały, ze podczas zimowych spacerów będą uzupełniać zapasy w karmnikach.
  Dokarmiając ptaki dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. Jest to również doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt.

  Dziękujemy Panu Stanisławowi Boryczce za pomoc w realizacji treści programowych.

  Opracowała: Ewa Hodór