Rok 2018/2019

• Dokarmiamy ptaki

• 8 marca 2019

W grudniu przedszkolaki nauczyły się wierszyka:

,,Śnieg zasypał pola, lasy.
    Dokąd lecą głośne ptaki?
    Kto je karmi po zamieci?
    Kto?
    Wiadomo – dzieci!”

Przedszkolaki sukcesywnie zdobywały wiedzę na temat ptaków przylatujących i odlatujących z Polski, i tych które są z nami cały rok ( np. wróble). Dowiedziały się, że zima to trudny czas dla ptaków, dlatego należy im pomagać. Umieściły zakupione karmniki za oknem i systematycznie dosypywały pokarm. W tym roku dzieci postanowiły szybciej przygotować się do zimowej pomocy ptakom. 26 lutego 2019 roku do przedszkola zawitał gość – tato Dominika – Stanisław Boryczko. Opowiedział dzieciom różne ciekawostki o ptakach. Następnie wspólnie z dziećmi przystąpił do wykonania karmników.
    Każdy z pięciu domków dla ptaków był inny. Wśród nich był karmnik tradycyjny oraz zupełnie nowe modele – nawet ze smakołykami ( jabłko, pomarańcza). Pan Stanisław wytłumaczył dzieciom w jaki sposób przygotował poszczególne elementy i jakimi narzędziami się posługiwał. Następnie odbyło się pośród dzieci losowanie domków dla ptaków.
    Przedszkolaki obiecały, ze podczas zimowych spacerów będą uzupełniać zapasy w karmnikach.
    Dokarmiając ptaki dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. Jest to również doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt.

Dziękujemy Panu Stanisławowi Boryczce za pomoc w realizacji treści programowych.

Opracowała: Ewa Hodór