Rok 2017/2018

 • Jak nie czytam, jak czytam

  • 11 czerwca 2018

  8 czerwca 2018 r. o godz. 10 uczniowie PZSP w Przylesiu już po raz trzeci przystąpili do akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, która ma na celu pobicie rekordu w czytaniu w jednym momencie. Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Akcja jest całkowicie niekomercyjna i apolityczna. To zabawa w słusznej sprawie.
  Rekord to symbol, miara obrazująca skalę przedsięwzięcia i motywacja dla uczniów, których łatwiej zaangażować w przedsięwzięcie polegające na rywalizacji. Celem akcji jest m.in. budowanie pozytywnych skojarzeń z czytelnictwem, integracja bibliotek z dziećmi i młodzieżą, umacnianie pozycji bibliotek w szkołach i w środowisku lokalnym, walka ze stereotypem, że „dzisiejsza młodzież nie czyta”.
  Uczniowie przynieśli własne książki lub skorzystali z zasobów biblioteki, przygotowanych i zaproponowanych przez panią bibliotekarkę. Dzieci czytały baśnie, legendy i inne bajeczki. Starsi uczniowie przeglądali wydawnictwa encyklopedyczne, albumy i książki przygodowe.
  Pogoda nam dopisała. Uczniowie kolejny już raz doświadczyli tego, że warto zaglądać do książki i zająć się czytaniem nie tylko w szkole, a czytanie poza szkołą czy domem może stanowić niewątpliwą przyjemność i korzyść.

  Janina Skrzypczak