Rok 2016/2017

 • Jest taka historia – opowieść o Januszu Korczaku

  • 21 sierpnia 2018

  9 maja uczniowie klas II i III wraz z wychowawczyniami brali udział w zajęciach edukacyjnych poświęconych życiu i działalności Janusza Korczaka. Zajęcia odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej w Brzegu. Najpierw pani bibliotekarka przybliżyła nam postać Janusza Korczaka, następnie wysłuchaliśmy fragmentów książki „Jest taka historia – opowieść o Januszu Korczaku” Beaty Ostrowickiej. owiedzieliśmy się, że całe swoje życie poświęcił dzieciom. I choć sam nie miał dzieci, stał się ojcem niezliczonej ilości cudzych dzieci. Jak mówił o sobie: „Za syna wybrałem ideę służenia dziecku i jego sprawie”. W 1912r. założył „Dom Sierot” w Warszawie przy ul. Krochmalnej. Tam starał się zapewnić dzieciom beztroskie – co nie znaczy pozbawione obowiązków – dzieciństwo. Każde dziecko traktował poważnie i z każdym prowadził poważne dyskusje. Ogromną popularnością cieszyły się jego audycje radiowe i książki które pisał: „Król Maciuś I”, „Jak kochać dziecko”. Zginął razem ze swoimi wychowankami w obozie w Treblince podczas II wojny światowej.

  „Kiedy śmieje się dziecko,
  śmieje się cały świat”
  (Janusz Korczak)

  Opracowanie: /Agnieszka Mańka-Nowak/