Rok 2021/2022

  • Katarzynki i Andrzejkowe wróżby „Czary mary, niech się spełnią nasze czary”

    • 8 grudnia 2021

    W zaciemnionej sali, pachnącej woskiem i świecami 26 listopada 2021r.w naszym przedszkolu odbyły się Katarzynki i Andrzejki. Jak wiadomo w Katarzynki wróżą sobie chłopcy a w Andrzejki dziewczyny. Tradycję, zwyczaje i obrzędy przybliżyła nam Pani Ania polonistka z naszej szkoły, przebrana za wróżkę. Dzieci z zachwytem słuchały legendy o Katarzynkach. W nagrodę za uważne słuchanie wróżka poczęstowała dzieci piernikami a w czasie czarów nasza wróżka zniknęła. To jednak nie był koniec naszej zabawy. Nasze przedszkolaki chętnie wzięły udział we wróżbach, a były to: wychodzenie pantofelków, rzucanie monetą do wody, przebijanie serduszek z imionami przyszłych wybraków, kim będą w przyszłości na podstawie wylosowanego przedmiotu oraz najważniejsza wróżba – lanie wosku przez dziurkę w kluczu. W przerwie wspaniałej zabawy dzieci posilały się przekąskami przygotowanymi przez rodziców. Następnie dzieci bawiły się w rytmie disco znanych przebojów, które przeplatane były zabawą z balonem, tańcem z miotłą oraz z krzesełkami.Na zakończenie dzieci wylosowały po gałązce wiśni, która jest symbolem spełnienia wróżb. W Andrzejkowej atmosferze rozeszliśmy się do domów.

    Opracowała: Ewa Hodór, Joanna Straub