Rok 2023/2024

  • „Kto czyta książki, żyje podwójnie”

    • 23 kwietnia 2024

    Po raz trzeci w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przylesiu odbył Dzień Kreacji Literackich. Tym razem do wspólnej zabawy zaprosiliśmy chętne przedszkolaki. Na chwilę przenieśliśmy się w świat fikcji literackiej, a wszystko to, dzięki kreatywności uczniów.

    Data wydarzenia nie była przypadkowa, zbiegła się z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia).To doroczne święto organizowane przez Unesco w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku, właśnie 23 kwietnia.

    Uczniowie poznali kilka ciekawostek na temat książek. Największa książka to atlas zatytułowany ,,Ziemia”. Jej wielkość to 1,8 m na 2,75 m wydana w Australii. Najmniejsza książka na świecie to ,, Stary król Cole”. Wydana w Szkocji. Ma ona rozmiar 1mm na 1mm. Kartki można przewracać tylko za pomocą igły! Najpopularniejszą książką wciąż pozostaje Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu.
    Ponadto w trakcie Dnia Kreacji Literackich odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej klasy pierwszej i drugiej. Dzieci otrzymały medale i pamiątkowe dyplomy. Złożyły przysięgę i zostały oficjalnie czytelnikami. Założono im karty czytelnicze.

    Następnie odbyły się prezentacje strojów, a także krótkie przedstawienie postaci , w które wcielili się uczestnicy DKL.

    Jury w składzie: Marzena Kamińska (dyrektor szkoły), Izabela Dróbka, Olga Dąbrowska miały twardy orzech do zgryzienia. Na szczęście wyłoniły po długich obradach zwycięzców i wyróżnionych.

    Dziękujemy uczennicom klasy siódmej: Martynie Durmaj i Emilii Rzońca za okraszenie uroczystości pięknym wykonaniem utworów mówiących o książkach, bajkach i baśniach.

    Tak, jak mówi cytat Umberto Eco, zamieszczony w tytule artykułu, książki pozwalają nam przeżywać przygody, wzloty i upadki z naszymi ulubionymi bohaterami. Czytanie poszerza słownictwo, poprawia skupienie i koncentrację, pomaga w opisywaniu swoich myśli i uczuć, rozwija wyobraźnię. Takie dni, jak dzisiejszy mają nam o tym przypominać i nakłaniać dzieci i młodzież do sięgania po, tak niemodną w dzisiejszych czasach, a wciąż tak wartościową książkę!

    Nagrodzeni:
    Wyróżnieni: Karolina Drożdż (Pszczółka Maja), Jakub Marecik (Żuk), Aleksandra Boryczko (Syrenka) oraz Wiktoria Sobór (za wspaniale przedstawioną historię „Dziewczynki z zapałkami”)

    Kat. 1-2
    III miejsce – Marcel Koziołkiewicz (Kot w butach)
    II miejsce – Tymon Wolicki ( Kot w butach)
    I miejsce – Wiktor Urban (Franklin)
    Kat. 4-7
    III miejsce – Kacper Kloc (książka A. Sapkowskiego, „Wiedźmin. Ostatnie życzenie”)
    II miejsce – Wiktor Kloc (Jeż z Erlenwardu)
    I miejsce – Adam Pieczarka (Plastuś. Po raz trzeci pierwsze miejsce!)

    Tekst: Anna Nowacka
    Fotografie: Agnieszka Mańka-Nowak