Rok 2022/2023

 • „Łączy nas pamięć” – Akcja Żonkile w przyleskiej szkole

  • 19 kwietnia 2023

  19 kwietnia przypada 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia Muzeum Historii Żydów POLIN organizuje Akcję Żonkile. Nasza szkoła, w tym roku, również przyłączyła się do tego wydarzenia!
  Genezą akcji jest postawa Marka Edelmana, uczestnika powstania w getcie, który co roku, od zakończenia wojny, do końca swojego życia, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta żółte kwiaty. Wraz z nim coraz więcej osób przychodziło z kwiatami. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Cała akcja ma zaś charakter społeczno-edukacyjny.
  W klasach I-III rozmawialiśmy o sposobach przechowywania wspomnień, poznaliśmy bohaterów opowiadania „Pamięć Drobinków”, w klasach IV-V, dowiedzieliśmy się o starej kamienicy i zawartej w niej przyjaźni między trzema chłopcami – Maciejem, Johannem i Samuelem. Poruszyła nas historia „Takich dwóch, jak nas trzech”.
  W klasie VI i VIII mogliśmy oglądnąć premierowy film animowany „Zdążyć przed Panem Bogiem”, w którym przybliżone zostają losy i postać Marka Edelmana.
  Na koniec spotkaliśmy się wspólnie, by zatrzymać się i uczcić wspomnieniem, tych, którzy zginęli w czasie wydarzeń kwietnia i tych, którzy przeżyli. Uwieńczeniem akcji było wspólne odśpiewanie przez uczniów utworu „Warszawo ma”.
  Pamięć o przeszłości buduje wspólną tożsamość. Dlatego w naszej szkole, we wszystkich klasach przeprowadzone zostały warsztaty, których celem było kształtowanie postaw empatycznych, nauka rozmów na trudne tematy, otrzymanie przestrzeni do rozmowy o emocjach, które w przypadku takiej tematyki, są z pewnością trudnymi emocjami, zapoznanie z historią, o której choć mówić niełatwo, ale z pewnością trzeba.

  Anna Nowacka