Rok 2022/2023

 • Międzynarodowe Jasełka w Przylesiu

  • 13 stycznia 2023

  W początkach stycznia uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej oraz przedszkolaki z PZSP w Przylesiu przedstawiły „Międzynarodowe jasełka”.

  W tym roku jasełka, z uwagi na niespokojną sytuację w Europie, postanowiliśmy pokazać z trochę innego punktu widzenia. Józef i Maria zaprosili do siebie przedstawicieli wielu państw, aby wspólnie zastanowić się nad losem trudnej sytuacji międzynarodowej. Nad wszystkim czuwali pomocni aniołowie.

  Poznaliśmy bożonarodzeniowe zwyczaje z różnych zakątków świata. Nie zapomnieliśmy również o naszych pięknych tradycjach, przywołaliśmy wspomnieniami czas oczekiwania, sięgający młodości naszych babć. Przy stole okrytym białym obrusem, połamaliśmy się opłatkiem z mieszkańcami wielu państw Europy. Do Dzieciątka Jezus przywędrowały dzieci z wielu szerokości geograficznych, składając w darze symbole swoich krajów. Wybrzmiały niestandardowe piosenki bożonarodzeniowe, kolędy i pastorałki.

  Najbardziej wzruszającym momentem było przybycie do szopki dziewczynki z Ukrainy, która wraz ze wszystkimi dziećmi zaśpiewała ukraińską pieśń bożonarodzeniową i poprosiła o schronienie, będąc w potrzebie, zupełnie tak, jak Rodzina Święta przed tysiącami lat.

  Poruszyliśmy tematy związane z człowiekiem potrzebującym, samotnym, zagubionym. Dzieci pięknie mówiły o wartościach takich jak miłość, przyjaźń, tolerancja. Śpiewały o pokoju, który dziś jest nam tak bardzo potrzebny.

  Anna Nowacka