Rok 2017/2018

 • Miło wspominać…

  • 28 marca 2018

  Minął okres bożonarodzeniowy, bogaty w różnorodne wydarzenia. Jednym z nich z pewnością była wycieczka do Kościoła w Obórkach, która odbyła się 2 lutego 2018r. To właśnie wtedy dzieci z Publicznego Przedszkola w Przylesiu wraz z opiekunami miały okazję podziwiać piękną, ruchomą szopkę bożonarodzeniową. Było to dzieło Pana Zbigniewa Jakubów, który pomimo licznych obowiązków związanych z codzienną pracą w zakładzie stolarskim, znalazł czas na jego wykonanie.
  Wszystko tutaj ma swoje korzenie…
  Szopka zbudowana została na pniu drzewa, którego korzenie sięgały w głąb Kościoła. W samym środku szopki ujrzeliśmy Rodzinę Świętą, obok niej osiołka i krowę. Wokół szopki krążyli Trzej Królowie, wielbłąd a nawet piesek, który wesoło merdał ogonkiem. Oczywiście , nie zabrakło wśród odwiedzających szopkę samego jej autora oraz księdza proboszcza, Dariusza Kużawy.
  Był też król Herod, który nigdy nie dotarł do szopki. Co jakiś czas zza szopki wyłaniała się postać żołnierza, nawiązująca do czasów współczesnych, strzegąca ładu i pokoju. Ponad piękną szopką ukazane było nasze zwyczajne, codzienne życie, które symbolizowały ciągnik i samochód.
  Wielką role odegrała wypływająca ze źródełka szumiąca woda, przypominająca o nieuchronnym upływie czasu. Obok szopki stała szafka ze skarbonką. Do tego miejsca przybywało wiele dzieci – każde z nich rzucało pieniążek, po czym wokół rozbrzmiewała kolęda, Anioł zstępował z nieba, po czym niespodziewanie z szafki wysuwała się szuflada, a w niej – łakocie dla dzieci.
  Wspominamy o tej chwili, bo obfitowała w wiele miłych wrażeń. W przyszłym roku również warto będzie zagościć w Kościele w Obórkach, gdyż nowa szopka autorstwa Pana Jakubów wzbogacona będzie o kolejne, piękne elementy.

  Serdecznie dziękujemy Panu Zbigniewowi Jakubów
  oraz Księdzu Dariuszowi Kużawie za miłe spotkanie.

  Opracowała: Helena Romanowicz