Rok 2022/2023

 • Narodowe Czytanie w Przylesiu

  • 6 września 2022

  W ubiegłą sobotę odbył się 12 finał akcji Narodowe Czytanie, którego celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

  Nie mogło nas zabraknąć w tak ważnym wydarzeniu, dlatego szkoła w Przylesiu w tym roku została wciągnięta na oficjalną listę placówek, na stronie Kancelarii Prezydenta RP. Tym samym chcieliśmy poczuć wspólną tożsamość z innymi ośrodkami kultury, nauki i sztuki.

  Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

  W tym roku cała Polska miała możliwość czytać „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wydane w 1822 r. w Wilnie i uznawane jest za manifest polskiego romantyzmu. W zbiorze znajduje się 14 utworów: „Pierwiosnek”, „Romantyczność”, „Świteź”, „Świtezianka”, „Rybka”, „Powrót taty”, „Kurhanek Maryli”, „Do przyjaciół”, „To lubię”, „Rękawiczka”, „Pani Twardowska”, „Tukaj albo próby przyjaźni”, „Lilije” i „Dudarz”.

  Jak napisał Prezydent RP, Andrzej Duda: Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.

  Licznie przybyła społeczność szkolna, miała możliwość zapoznania się z ideą tej akcji, biografią Naszego Wieszcza, a w finale, wysłuchać interpretacji utworów w wykonaniu swoich nauczycieli i wychowawców. Ten ostatni punkt dostarczył wielu emocji, czasem uśmiechów, innym razem wzruszeń.

  Jedno jest pewne, w naszej szkole chcemy kultywować tak piękne, wzniosłe tradycje, nie możemy doczekać się kolejnej edycji.

  Anna Nowacka