Rok 2021/2022

 • Narodowe Czytanie w szkole w Przylesiu

  • 6 września 2021

  W przeddzień X edycji Narodowego Czytania, które w tym roku zaplanowano na 4 września 2021r., uczniowie klas siódmej i ósmej naszej szkoły dołączyli do akcji. W trakcie lekcji języka polskiego, przypomnieliśmy sobie główne założenia tej społecznej akcji, mającej na celu propagowanie znajomości literatury narodowej. Ponadto uczniom została przedstawiona problematyka dramatu, jaki i postać autorki.
  „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, jak napisał Prezydent RP Andrzej Duda, niesie ze sobą „uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło”.
  Uczniowie mogli wcielić się na chwilę w role głównych bohaterów – tytułowej Dulskiej, Zbyszka, Meli i Hesi, czy Hanki. Znalazł się również śmiałek do odegrania roli pana Dulskiego, który przez cały utwór najwięcej do powiedzenia ma… niewerbalnie. Ujawniły się nam ukryte talenty aktorskie.
  Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję, mając już wiele pomysłów na wspólne czytanie przepięknej, polskiej literatury.

  Anna Nowacka