„Naród ,który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”
Jan Paweł II
Pierwszego marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych poświęcony pamięci żołnierzy polskich walczących z sowiecką okupacją Polski po drugiej wojnie światowej. Tak wielu spośród nas nic nie wie o historii Żołnierzy Wyklętych.
Gdy zakończyła się druga wojna światowa Polska nie odzyskała pełnej niepodległości. Byli partyzanci Armii Krajowej, ludzie sprzeciwiający się komunistom byli wtrącani do więzień, wywożeni do sowieckich łagrów, torturowani i mordowani. Dla wielu Polaków jedynym wyjściem w tej sytuacji była ucieczka do lasu i podjęcie na nową walki partyzanckiej z nowymi okupantami. To byli właśnie owi Żołnierze Wyklęci.
Na godzinie wychowawczej uczniowie klas 5,6 i 7 wysłuchali historii Żołnierzy Wyklętych, poznali biografie kilku Niezłomnych, dowiedzieli się, że kilkanaście kilometrów od Przylesia w Starym Grodkowie jest największa leśna mogiła Żołnierzy Niezłomnych na Opolszczyźnie.
Pod koniec zajęć uczniowie potrafili odpowiedzieć na pytanie „ dlaczego wilk stał się symbolem Żołnierzy Wyklętych?”. I właśnie rysunek wilka wykonali łącząc ze sobą ponad 300 liczb.
Jolanta Kopij