Rok 2011/2012

 • Przedszkolaki zwiedzają Ochotniczą Straż Pożarną w Przylesiu

  • 13 marca 2018

  22 maja przedszkolaki wybrały się na wycieczce do Ochotniczej Straży Pożarnej w Przylesiu.
  Ochotnicza Straż Pożarna w Przylesiu istnieje od 2 lutego 1946 r.
  Naczelnikiem OSP w Przylesiu jest pan Rafał Krężel, a Prezesem pan Stanisław Sidorowicz. Komendantem Ochrony Przeciwpożarowej na terenie Gminy Olszanka jest Pan Marek Malinowski. W straży mamy 27 czynnych strażaków.
  Dzieci podczas wycieczki poszerzyły swoje dotychczasowe wiadomości na temat pracy strażaka. Pan Marek Malinowski opowiedział dzieciom o tym, co się dzieje od momentu sygnału syreny do powrotu strażaków z akcji. Strażacy stawiają się na zbiórkę po usłyszeniu ciągłego sygnału syreny. Przerywany sygnał syreny więcej niż 3 razy to wyjazd na akcję ratowniczą. Jest to ciężka praca fizyczna wykonywana bardzo często w trudnych warunkach atmosferycznych i trudno dostępnych miejscach. Przyjeżdżając na miejsce pożaru, czy katastrofy strażacy z reguły nie są w pełni świadomi zagrożeń, które widoczne są, między innymi, dopiero po wejściu do płonącego budynku. Ciągłe ryzyko i stres towarzyszący tej pracy wymaga od strażaków dużej odporności psychicznej. Poza tym strażacy są narażeni w pracy na kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi i radiologicznymi, szkodliwymi gazami, narażeni są na poparzenia, porażenia, przygniecenie gruzem. Strażak nie tylko jest specjalistą od gaszenia pożarów, ale także ratownikiem, który dysponując specjalistycznym sprzętem pomaga ludziom w najtrudniejszych sytuacjach, takich jak wypadki komunikacyjne, katastrofy budowlane. W straży panuje porządek, wszystko ma swoje wyznaczone miejsce.
  Pan Malinowski ostrzegł dzieci przed niebezpieczeństwami, które mogą się zdarzyć podczas wakacji. Największą niespodzianką dla dzieci była przejażdżka wozem strażackim.
  Na koniec dzieci wręczyły podziękowanie Komendantowi za umożliwienie zwiedzania straży pożarnej oraz wzbogacenie wiedzy na temat pracy strażaków.

  Tekst: /H.R./