Rok 2023/2024

  • Przylesie pamięta! – #Szkoła pamięta i „BohaterON – włącz historię” w naszej szkole

    • 15 listopada 2023

    Listopad to czas zadumy, refleksji i wspomnień. Wraz z początkiem miesiące wspominamy najbliższych, 11 listopada zaś odległych przodków, którzy oddali swoje życie byśmy mogli dziś żyć w wolnej, niepodległej Polsce. To również czas akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Zachęca ona szkoły do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta.

    W Przylesiu akcję w tym roku przeprowadziliśmy w kilku fazach. Już w październiku klasa 7, wraz z panią Katarzyną Wiatrowską uporządkowała bezimienne i opuszczone groby w okolicy. Zapaliliśmy znicz pod tablicą pamiątkową naszego patrona – Św. Jana Pawła II, wybitnego Polaka, wspaniałego człowieka. Na lekcjach historii uczniowie prezentowali liczne pamiątki rodzinne, fotografie przodków, przedmioty przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na lekcjach języka polskiego przybliżyliśmy twórczość pokolenia Kolumbów, poezję i fragmenty prozy z okresu Powstania Warszawskiego. Finalnie zgromadziliśmy całą społeczność szkolną, by w ramach inicjatywy „BohaterON – włącz historię” mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego pokazać, że Przylesie pamięta.