Rok 2020/2021

 • Tłusty Czwartek

  • 22 lutego 2021

  „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek…”

  Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W tym dniu dozwolone jest objadanie się pączkami, faworkami czyli wszelkimi smakołykami.
  Dla nikogo nie może zabraknąć łakoci.
  Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Przylesiu już od rana w czwartek śpiewały; „Na pączka apetyt znosi wszystkie diety”.
W tłusty czwartek tj. 11 lutego 2021 roku dzieci z zaciekawieniem obejrzały teatrzyk kukiełkowy „Pączki i faworki u babci Honorki” Marii Kownackiej.
  Następnie poznały proces powstawania faworków. W oczekiwaniu na cieplutkie smakołyki założyły maski karnawałowe, które wykonały wraz z rodzicami i zaczęła się zabawa karnawałowa.
  W przerwie przedszkolaki uczestniczyły w konkursach.
  Wreszcie nastąpił bardzo wyczekiwany moment. Pani Ilona przyniosła świeżutkie faworki. I zaczęła się degustacja a wraz z nią śmiechy, rozmowa. W międzyczasie dołączyła do nas także Pani Dyrektor Marzena Kamińska. Tego rodzaju zajęcia mają na celu wzbogacenie wiedzy o tradycjach i obrzędach ludowych naszego kraju.
  Bardzo dużo korzyści niesie przygotowywanie rodziców z dziećmi masek oraz bezpośrednia obserwacja przygotowywania w tym przypadku faworków.
  To od nas, dorosłych zależy, jaki tradycje przekażemy najmłodszym. Naszym celem jest pokazanie ich dzieciom w sposób, który sprawi, że zechcą je kontynuować. Chcemy aby sama myśl przywoływała piękne wspomnienia z dzieciństwa.

  Opracowała:
  Helena Romanowicz, Ewa Hodór
  Zdjęcia: Ilona Marecik