Rok 2021/2022

 • Wielopokoleniowe Sprzątanie Przylesia

  • 20 czerwca 2022

  Pod takim hasłem w Szkole Podstawowej w Przylesiu realizowano projekt w ramach akcji PZU # Bądźmy EKO# NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY.

  W pierwszej fazie projektu ważne było rozpowszechnienie informacji wśród mieszkańców Przylesia o tym, co, kiedy, jak i gdzie. Dlatego uczennice klasy ósmej wykonały plakaty, które następnie rozwieszono na terenie całej wsi. Ponadto mogliśmy liczyć na rozgłos z ambony, dzięki uprzejmości księdza proboszcza.

  W sobotę 11 czerwca na terenie naszej szkoły rozpoczęliśmy akcję, pamiątkowymi fotografiami całych pokoleń rodzin, przybyłych, by wziąć udział w akcji. Rozdano worki, rękawice, przydzielono rewiry i tak wyruszyliśmy, by wspólnie posprzątać Przylesie. Spotkanie miało na celu integrację pokoleń w jednym celu – zadbania o naszą planetę, o najbliższą nam okolicę. Dzięki obecności rodziców babć, wujków, cioci, kuzynów, mogliśmy pokazać dzieciom, że zależy nam, by następne pokolenia żyły w czystym świecie.

  Działając zgodnie ze złotą zasadą „najpierw praca, później przyjemność”, po ciężkiej pracy, dalszą część imprezy przenieśliśmy na zielone boisko w Przylesiu, gdzie czekały na nas pyszne owoce, warzywa i kanapki EKO wykonane z serca przez Rodziców z naszej szkoły.

  Kolejnym punktem naszej imprezy, była wizyta Ochotniczej Straży Pożarnej z Przylesia, dzięki uprzejmości strażaków, poznaliśmy lub utrwaliliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy. Największym zainteresowaniem cieszyło się strzelanie z węża wodą do celu. Niejeden uczestnik został oblany, na szczęście pogoda sprzyjała wodnemu szaleństwu.

  Później nastąpiła część rywalizacyjna, wśród konkurencji znalazły się wyścigi w workach na śmieci, rzut papierem do kosza, segregacja na czas i orientację w oznaczeniach kolorami kubłów. Z pewnością zmagania wyzwoliły wiele emocji. Uczestnicy mogli również wykazać się zdolnościami poetyckim, tworząc wiersze o tematyce ekologicznej. Powstały prawdziwe dzieła sztuki, z których każde bez wyjątku, spotkało się z ogromnym aplauzem.

  Po zaspokojeniu głodu artystycznego, głód fizyczny zaspokoiły smaczne kiełbaski z grilla, które w finale imprezy można było spalić w trakcie skocznej belgijki. Wszyscy młodzi uczestnicy otrzymali pamiątkowe gadżety.

  Jeśli wziąć pod uwagę słowa Henriego Forda : „Zbieranie się razem to początek. Trzymanie się razem to postęp. Wspólna praca to sukces”, można z całą pewnością stwierdzić, że działania 11 czerwca okazały się wielkim sukcesem.

  Nie był to jednak koniec atrakcji dla uczniów, zorganizowanych przez PZU, w ramach projektu. Tuż przed długim weekendem, uczniowie mieli okazję spędzić dzień na łonie natury, w malowniczym ranczo „Eldorado” w Gać, gdzie wzięli udział w warsztatach „EKO waste”, tworzeniu pięknych łapaczy snów, gotować w nurcie „nie marnujemy” wraz z cudownymi paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Gać. Ponadto niektórzy, być może pierwszy raz w życiu mieli możliwość przejażdżki konnej. Nie mogło zabraknąć poczęstunku, po którym nastąpiły gry i zabawy, aż do samego wyjazdu. Ciężko było nam opuszczać ten malowniczy zakątek.

  Raz jeszcze dziękujemy Wszystkim biorącym udział w realizacji Wielopokoleniowego Sprzątania Przylesia – Dzieciom, Rodzicom, Krewnym, Radzie Rodziców, Ochotniczej Straży Pożarnej, Dyrekcji Szkoły Podstawowej i Nauczycielom, Wolontariuszom PZU. Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia okazja do wspólnego spotkania i działania.

  Wiemy przecież, że: „Wspólnie zwykli ludzie mogą osiągnąć niezwykłe rezultaty.”

  Anna Nowacka

  Poniżej zamieszczam powstałe w czasie imprezy wiersze.

  Klasa 7

  Kochasz dzieci, nie pal śmieci
  Bioodpady, coś się sklei.
  Czy też plastik, czy też szkło,
  Nie pal śmieci, bo to zło.

  My jesteśmy ekodzieci
  Segregujemy dobrze śmieci
  Nagród nie oczekujemy
  Bo my dla planety dobrze chcemy.

  Klasa 8

  Kochaj dzieci, nie pal śmieci
  Żyj naturą, nie bądź rurą
  Tylko bycie EKO
  Czyni cię człowiekiem.
  Segreguj, zbieraj, wyrzucaj
  I planety nie zasmucaj.

  Rodzice

  Opowiem wam historię moi mili
  Żebyście się segregować śmieci nauczyli
  A więc
  Zawsze chciałem być pieniądzem
  Patrząc na mnie-pech, nie sądzę
  Więc zostałem wtem gazetą
  Całe szczęście nie skarpetą
  Ludzie chętnie mnie czytali
  Moje strony wertowali.
  Gdy już nie nadawałem się do niczego
  Trafiłem do kubła niebieskiego
  Odrodziłem się w nowej odsłonie
  Zostałem opakowaniem gumy balonowej
  Dziś kimś ważnym się stałem
  Świadectwem szkolnym zostałem
  Jedno z was mnie do domu zabierze
  Może w piękną ramkę ubierze
  Zawisnę na ścianie i na zawsze tam zostanie
  Morał z tego taki
  Segregujcie śmieci dzieciaki
  Segregacja daje nowe życie,
  O którym nawet nie śnicie.

  Rodzice

  Dziś w Przylesiu jest wyzwanie,
  Bo zaczęło się sprzątanie
  Część mieszkańców – szkoła cała
  Dziś z samego rana wstała
  By czas spędzić razem miło
  I by czysto wokół było
  Pozbierane śmieci, cieszą się więc dzieci
  PZU nas dopinguje i kiełbaską nas częstuje
  A z Biedronki jest arbuzie
  Weź go szybko, łap do buzi
  Straż też do nas przyjechała
  I nam super lekcje dała.
  Nauczyła jak ratować
  Żeby dobrze funkcjonować.
  Jeśli nie wierzycie
  Zapytajcie w PZU Życie
  Tak jesteśmy zachwyceni
  W przyszłym roku też będziemy
  Zwerbujemy też sąsiadów
  By w przyszłości było mniej odpadów.
  Dziękujemy za atrakcje
  jesteśmy gotowi na następną akcję!