WIGILIJKI
Wigilia Bożego Narodzenia
Święto obchodzone 24 grudnia
WIGILIA
Nazwa ”wigilia” pochodzi od słów łacińskich: vigiliare – czuwać oraz vigilia – czuwanie, straż nocna, warta. Wigilię polską cechuje pełne emocji oczekiwanie na wielkie święto Narodzenia Bożego i jednocześnie wielkie i niepowtarzalne uroczyste święto rodzinne o bardzo pięknej i bogatej obrzędowości. W dawnej Polsce Wigilia Bożego Narodzenia uważana była za dzień, którego przebieg decydować miał o przebiegu całego roku. Należało zatem przeżyć go w zgodzie, spokoju i okazywać sobie jak największą życzliwość. Od dzieci wymagano posłuszeństwa i szczególnej grzeczności. Tłumaczono im, że jeśli w dniu wigilii nie zasłużą na karę, unikną także kar, napomnień i klapsów w ciągu roku.
Zwyczaje i tradycje wigilijne
Do podstawowych zwyczajów wigilijnych należy oczywiście wieczerza wigilijna, rozpoczynająca się wraz z pierwszą gwiazdką, od opłatka, składania sobie życzeń, modlitwy i niekiedy czytania Ewangelii. Stół tradycyjnie nakryty jest białym obrusem, z wiązką siana pod nim, co ma upamiętniać narodziny w stajence, przy stole powinno znajdować się jedno puste nakrycie dla zbłąkanego wędrowca. W tym dniu podajemy postne potrawy wigilijne, królują ryby, pierogi, barszcz, kutia itp. Warto wspomnieć, że obowiązek postu wigilijnego zniesiono w 1983 roku (w Polsce w 2003)
i od tego czasu post jest jedynie zalecany.
W pokoju, w którym odbywa się wigilia zawsze stoi przystrojona choinka, która ma symbolizować naszych pierwszych rodziców; Adama i Ewę i przypomina nam naukę o upadku i odkupieniu rodzaju ludzkiego.W czasie lub po kolacji wszyscy obdarowują siebie podarunkami, tak jak Trzej Królowie obdarowali Jezusa.
Po wieczerzy wigilijnej wszyscy idą na Pasterkę, która zawsze odbywa się o północy.
Jednak wigilia to nie tylko zwyczaje i tradycje, to przede wszystkim najpiękniejszy wieczór w roku, w którym wszyscy, bez względu na to, kim jesteśmy staramy się być dla siebie milsi, lepsi, uczymy się wybaczać i kochać. Jest to także wieczór magii, obdarowywania się podarunkami, to dzień, w którym wszyscy chcemy czuć się szczęśliwymi i chyba wtedy to się jakoś łatwiej udaje.
Potrawy Wigilijne
Jak głosi tradycja na stole powinno się znaleźć 12 potraw wigilijnych. W tym dniu na stole królują ryby (karp wigilijny, śledzie), potrawy z nasion (groch, mak), kapusta, grzyby, postny barszcz, kompot z suszu itp. Klasyczne potrawy wigilijne to: barszcz z grzybami, uszkami lub pasztecikami (czasami żur lub zupa grzybowa), karp w galarecie, karp smażony, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, kutia, kluski z makiem, śledzie w oliwie, kulebiak i kompot z suszonych owoców.