Rok 2015/2016

 • Wycieczka do Fabryki Ozdób Choinkowych

  • 1 września 2018

  Wydmuchana ustami mistrza,
  okrągła, pękata, przystojna,
  wymalowana pięknie, brokatem zdobiona,
  pyszni się jak dama dostojna.

  Zawieszona na zielonej gałązce,
  puszy się lametą okryta,
  szklana, krucha, pięknej urody,
  bombka blaskiem światełek spowita.”

  / Teresa Rutkowska-Wojciechowska/

  W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia 16 listopada uczniowie wszystkich klas pod opieką wychowawców i pani dyrektor Marzeny Kamińskiej wzięli udział w wycieczce do Fabryki Ozdób Choinkowych „Eljos” w Ząbkowicach Śląskich, gdzie zapoznali się z procesem wytwarzania i ozdabiania bombek choinkowych. Przechodząc przez kolejne działy dzieci poznały tajniki oraz etapy powstawania bombek, a także przekonały się, ile pracy, wysiłku i cierpliwości wymaga przygotowanie bombki do sprzedaży.
  Jednym z etapów zwiedzania była sala, w której pracownica nad palnikiem ogniowym rozgrzewała szklane rurki sodowe, a następnie ustami wydmuchiwała bańki w kształcie sopli, kul i szyszek. Kolejny etap powstawania bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. W farbiarni bombkom nadaje się przeróżne kolory. Po wysuszeniu następuje malowanie wzorów. Wszystkie bombki malowane są ręcznie w tradycyjny sposób. Praca ta wymaga niezwykłej precyzji i trudu. Ręcznie zdobione bombki to prawdziwe arcydzieła.
  Na zakończenie wycieczki wszyscy uczniowie otrzymali bombki choinkowe z własnym imieniem, a niektórzy zakupili także bombki z imionami rodzeństwa.

  Opracowanie: /Janina Skrzypczak/