Rok 2021/2022

 • Wykreuj się książkowo!

  • 25 października 2021

  Miesiąc październik od wielu lat jest uznany za Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Chcąc zachęcić dzieci i młodzież do spojrzenia przychylnym okiem w stronę, niedocenianych tak często książek, zorganizowaliśmy w szkole w Przylesiu niecodzienny pokaz stylizacji literackich w ramach Dnia Kreacji Literackich.

  Korytarze i klasy naszej szkoły wypełniły postacie z bajek braci Grimm (wilk, Czerwony Kapturek), baśni Andersena, nie mogło zabraknąć kultowych postaci: Dziewczynka z zapałkami, Królowa Śniegu. Prosto z Hogwartu przybyli Harry Potter, Hermiona, Voldemort. Spotkać można było Fileasa Fogga z powieści „W osiemdziesiąt dni dookoła świata” i psa, który jeździł koleją, bociana z „Kajtkowych przygód”. Dobrze, że nad bezpieczeństwem zwierząt czuwał niezawodny Doktor Dolittle! Spotkało się u nas kilka Ani, nie Andzi z Zielonego Wzgórza. Obok Królewny Śnieżki, Kopciuszka maszerował niejeden Pinokio, a nawet szafa z „Lwa, Czarownicy i Starej Szafy”.

  Kreatywności nie można odmówić nauczycielom, którzy nie chcąc być gorszymi od uczniów, wykazali się niezwykłą pomysłowością doborze kostiumów. I tak, na jeden dzień Pani Dyrektor, przeobraziła się w Królową Kier z „Alicji w Krainie Czarów”, mieliśmy własną profesor Minerwę McGonagall, szeregi grona pedagogicznego zasilił Ambroży Kleks, niezbyt urodziwa, ale wszystko wiedząca Wiedźma, a także mitologiczna Pandora, która częstowała uśmiechami z puszki, by nieco odmienić swój tragiczny los.

  Każdy miał okazję zaprezentować swoją stylizację przed szanownym jury, które miało łatwec zadanie, by przyznać nagrodę. W chwili oczekiwania na werdykt, klasy udały się na projekcję filmu „Fantastyczne, latające książki Pana Morrisa Lessmore”. Ten krótkometrażowy film animowany, ukazał uczniom, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywają książki, jak wzbogacają nasze wnętrze…

  Jak pisała Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”, organizując ten dzień, przyświecała nam myśl, żeby zaszczepić w dzieciach i młodzieży chęć czytania książek, poznawania nowych bohaterów, chęć dołączenia do zabawy w czytanie. Książka pozwala nam bowiem na wędrówkę przez życie, uwalniając od stresu, poprawia przy tym pamięć, kształtuje charakter, jest przyjacielem na dobre i na złe.

  Gratulujemy laureatom:

  I miejsce – Adam Pieczarka (Doktor Dolittle)

  II – Maciej Augustyn (szafa z Narnii)

  III- Julia Gadzińska (Dziewczynka z zapałkami)

  Nagroda Publiczności – Jakub Mańkowski (Pinokio)

  Wyróżnienie – Antoni Kozierski (Pan Kleks)

  Link do fotorelacji:
  https://drive.google.com/drive/folders/1t1eu-XLh1OEJLM8ARy_jes59AP6bGYDz?usp=sharing

  Anna Nowacka