Rok 2018/2019

 • Zaczarowany Świat Nauki

  • 1 marca 2019

  Dnia 18 lutego klasy 1-6 uczestniczyły w wycieczce do Opola do Zaczarowanego Świata Nauki i Eksperymentu w Opolu przy ul. Dubois w ramach projektu „Odkrywcy Sekretów Nauki”. Uczniowie brali udział w zajęciach w pracowniach eksperymantalno – doświadczalnych „Zaczarowany Świat”, gdzie przez zabawę połączoną z nauką mogli samodzielnie odkrywać wspaniały, fascynujący świat mechaniki, optyki, muzyki, techniki, nowoczesnych technologi i i przyrody. Zajęcia prowadzone były przez animatorów, którzy szczególny nacisk kładli na pobudzanie uczniów do poznawczego sposobu zdobywania wiedzy i rozbudzenia ciekawości oraz kreatywnego myślenia.
  W „Zaczarowanym Świecie” odkryliśmy kilka fascynujących miejsc. Najwięcej radości wzbudził ŚWIAT WALL-E czyli pracownia robotyki. W tej pracowni poznaliśmy różnego rodzaju roboty. Zapoznaliśmy się z różnego rodzaju programowaniem graficznym, dzięki któremu można tak zaprogramować robota, aby wykonywał wcześniej określone polecenia. Samodzielnie kodowaliśmy przy pomocy czterech kolorów ścieżkę przejazdu mini robota. Widzieliśmy również zaprogramowane roboty, które potrafiły jeździć, chodzić, strzelać, pisać, grać na instrumentach, jak również tańczyć czy uprawiać gimnastykę. W kolejnej pracowni MAM TĘ MOC poznaliśmy rodzaje energii oraz źródła energii odnawialnej. Dowiedzieliśmy się jak wykorzystuje się energię elektryczną pozyskaną ze słońca. Mieliśmy okazję sterować autami z klocków lego poruszanymi energią cieplną a także oglądaliśmy różne preparaty pod mikroskopem. W LABORATORIUM DEKSTERA czyli pracowni fizyki braliśmy udział w zajęciach przeprowadzanych w formie pokazu, przy naszym aktywnym udziale. W PRACOWNI OPTYKI poznaliśmy podstawowe prawa optyki i fotografii. Rozszczepialiśmy światło, obserwowaliśmy otoczenie przez dyfrakcyjne okulary, „oglądaliśmy” podczerwień i ultrafiolet i używaliśmy projektora tęczy. Najwięcej radości sprawiło wszystkim przeglądanie się w krzywych lustrach.
  Zajęcia w Zaczarowanym Świecie cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników, łączyły bowiem nowoczesną edukację z doskonałą zabawą. Wycieczka przyczyniła się także do integracji grupy i doskonalenia umiejętności funkcjonowania w grupie i współpracy w zespole.

  A.MN